Nyíregyháza, 2008. március 17-19.
A 2. munkaszakaszban került sor a tervezett első műhelytalálkozó megszervezésére és lebonyolítására Nyíregyházán. A szervezést a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Területfejlesztési és Környezetgazdálkodási Ügynökség Kht. végezte. A műhelytalálkozót és kapcsolódó látogatásokat a résztvevők nagy érdeklődése kísérte és aktívan vettek részt a csoportmunkában is.
Kárpátalja Megye településein a közigazgatásban dolgozó szakemberek, az Ungvári Állami Egyetem tanárai és hallgatói, határon túli és magyarországi civil szervezetek vettek részt a programokban. Az első nap rendezvényein az Ungvári Magyar Konzulátus is képviseltette magát.
A résztvevők megismerkedtek a Felső-Tisza Alapítvánnyal, a szervezet gyakorlati természetvédelmi munkájával, korábbi határon átnyúló programjaival. Bemutatásra kekrült gyakorlati példaként a jelen projekt részletesen, a pályázat megírásától az elszámolási feltételekig.
Bemutatkozott még a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Zöld Kerék Alapítvány, az E-misszió Természet és Környezetvédelmi Egyesület és az Állatbarát Alapítvány.
Az előadók részletesen tájékoztatták a határon túli résztvevőket a nonprorfit szektor hazai helyzetéről és az egyes szervezetek konkrét munkájáról, az ahhoz kapcsolódó törvényi feltételekről és szabályozásról, a természet- és környzetvédelem hazai intézményrendszeréről, az anyagi forrásteremtés, pályázatok lehetőségeiről.
A program során csakúgy, mint az azt követő kötetlen eszmecseréken lehetőség nyílt széleskörű tapasztalatcserére, hiszen a magyar résztvevők között volt vidékfejlesztő, horgász, turizmussal foglalkozó, természetvédő és számos egyéb civil szervezet képviselője.
Az előadásokon szó volt az Európai Uniós természetvédelmi kötelezettségeinkről (Bánszki Eleonóra, Europe Direct), egy megvalósult LIFE természetvédelmi projektet mutatott be az E-misszió természetvédelmi Egyesület előadója (Lukács Attila). A Schengeni tagság határmenti együttműködésre gyakorolt hatásairól tartott előadást az ORFK Határrendészeti Főosztályának osztályvezetője.
A Nyíregyházi Főiskola botanikus kertjét, az Állatbarát Alapítvány által működtetett állatotthont és a Főiskola természetvédelmi képzését a helyszínen mutatták be az előadók.
Nagyon tanulságos és eredményes volt a gyakorlati csoportmunka. A moderátor vezetésével készült probématérkép készítésekor és az értékelés során nyílt viták, párbeszédek alakultak ki egy-egy konkrét környzetevédelmi probléma, helyzet elemzésekor.
Ukrán oldalról vetették fel azt problémaként, hogy náluk nem eléggé tudatosak a polgárok a környezetvédelemmel, természetvédelemmel de más területen sem. Erre vonatkozóan megosztottuk velük a hazai környzeti nevelésben szerzett tapsztalainkat. Abban a határ mindkét oldaláról résztvevők között egyetértés volt, hogy az anyagi szükségletek elengedhetetetlenek ugyan a feladatok megoldásához, de főként a civil szervezetek közreműködésével legalább ilyen fontos a környezettudatosság kialakítása.
További gond a határon túli szilárd hulladék gazdálkodás hiánya, ami miatt többek között tapasztalhatjuk a Tiszán megjelenő hatalmas mennyiségű hulladékot.
Szó volt még arról, hogy Kárpátalján szükség lenne több civil szervezetre, és jobb érdekérvényesítő képességre.
A beszélgetések során kiderült, hogy a közigazgatásban dolgozó szakemberek ismerik a vonatkozó jogszabályokat, de az alkalmazás sok esetben rajtuk kívülálló okok miatt eleve reménytelennek látszik.
Az első műhelytalálkozó, amelyet mindekét fél részéről hasznosnak ítéltek a résztvevők, a továbbgondolkodás lehetőségeivel és szükségszerűségével fejeződött be, és folytatódik majd a megoldások keresése a következő alkalommal Kárpátalján.
A műhelytalálkozóról összességében bőséges híranyagban számoltak be a médiumok, a projekt egészének rövid bemutatásával együtt.
A projekt jelen szakaszának célitűzései megvalósultak. A projektmenedzser folyamatosan végezte a szükséges adminisztráció koordinálását, tájékoztatást, kapcsolattartást a partner szervezettel és a VÁTI Kht. Mátészalkai Területi Irodájával.
Olyan körülmény nem merült fel, amely jelentős módosítást igényel, illetve lényegesen befolyásolná vagy veszélyeztetné a megvalósítást.
|